Sondre Slettemark efter OL-debut: Jeg var sindssygt nervøs
Opdateret 11/02/2026 13:05 GMT+1
Den grønlandske OL-debutant kæmpede sig gennem 20 kilometeren i skiskydning og sluttede som nummer 62. Nervøsitet, højde og manglende træffere kostede, men Sondre Slettemark ser frem mod sprinten.
Slettemark efter OL-debut: Jeg kan gå i seng tilfreds
Video credit: Eurosport
Sondre Slettemark fik tirsdag sin olympiske debut, da han stillede til start i herrernes 20 kilometer individuelle skiskydning ved Vinter-OL. Efter et langt og krævende løb endte Slettemark som nummer 62 ud af 89 deltagere.
Efter løbet lagde Slettemark ikke skjul på, at nerverne spillede en rolle i hans første OL-optræden.
- Jeg var sindssygt nervøs før start. Jeg havde mest lyst til bare at få det overstået og komme i mål med et løb, jeg kunne være nogenlunde tilfreds med. Og det lykkedes, siger han.
20 kilometeren er den længste disciplin i skiskydning, og det kunne også mærkes i kroppen.
- Det var sjovt, men også hårdt. 20 kilometer er lidt langt for mig, men jeg synes egentlig, jeg løste det ganske fint. Jeg følte mig okay i sporet, men højden påvirker mig her, og langrendstiden var ikke helt så god, som jeg havde håbet.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2026/02/10/image-cbdfb673-4afe-4cee-b088-2aeb26db4c34-85-2560-1440.png)
Helt færdig: Her ligger Slettemark i målområdet efter OL-debut
Video credit: Eurosport
På skydebanen ramte Slettemark 17 ud af 20 skiver – en præcision, han selv betegner som acceptabel, men ikke tilfredsstillende.
- 85 procent i skydningen er ikke godt, men det er heller ikke dårligt. Jeg havde håbet på lidt mere, men jeg tager det med mig og kan gå i seng tilfreds i aften.
Nu retter Slettemark blikket mod de kommende konkurrencer, hvor sprinten er næste store mål.
- Planen er at komme hjem og hvile og så spidse formen frem mod sprinten. Forhåbentlig kan jeg skyde lidt bedre dér. Jeg tror, det bliver godt, lyder det optimistisk fra Slettemark, der allerede har fået sin første, store OL-oplevelse i banken.
Trods det tætpakkede OL-program får Slettemark dog ikke mulighed for at være til stede, når søsteren Ukaleq Slettemark senere skal i aktion.
- Ja, på tv, tror jeg. Jeg tror ikke, jeg orker at tage hele vejen derop, men jeg hepper hjemme fra hotelværelset, siger han.
Relateret indhold
Annonce
Annonce