Den første julekamp havde alt: Den perfekte måde at starte Christmas Day på, siger Aske Strandbygaard, Christian Benzon og Julianna Okosun
Opdateret 25/12/2025 21:56 GMT+1
Torsdagens julekamp mellem New York Knicks og Cleveland Cavaliers havde alt, hvad en julekamp skal have. Sådan lyder det fra Warner Bros. Discoverys NBA-kommentatorer, Aske Strandbygaard, Christian Benzon og Julianna Okosun, der alle var fantastisk underholdt. Se NBA på HBO Max.
Assist fra egen banehalvdel - se det vilde alley-oop dunk af Mitchell her
Video credit: Eurosport
I den første af årets julekampe i NBA blev vi beriget med en helt vild kamp, da New York Knicks tog imod Cleveland Cavaliers i Madison Square Garden. Her fik vi underholdning helt til slut, hvor holdene på skift dominerede i opgøret.
Warner Bros. Discoverys tre kommentatorer, Aske Strandbygaard, Christian Benzon og Julianna Okosun var i hvert fald underholdt i opgøret og mener, at man ikke kunne have fået en bedre julekamp, end den vi fik.
Knicks trak sig til slut sejrrigt ud af opgøret, men det var ikke helt uden startproblemer. De lavede nemlig kun sølle fem point indenfor de første seks minutter.
- Jeg ved ikke, om det var julemaden, eller hvad der lige skete, siger Benzon med et grin og fortsætter;
- De kom sløjt ud og scorede fem point på de første seks minutter. Og det er jo ikke sådan, man kommer ud til en julekamp. Men lige så dårligt de spillede i første quarter, lige så gode var de jo også i anden quarter. Og omvendt med Cavaliers, så første halvleg gik jo lige op, kan man sige.
Og det var meget sådan, hele kampen gik. De to mandskaber havde på skift fuldstændig taget på kampen, hvor de skiftedes til at dominere. Det var med andre ord en skør kamp, lyder det fra Aske Strandbygaard.
- Den bølger så meget frem og tilbage. Der er virkelig fire forskellige quarters: To Knicks-quarters og to Cavaliers-quarters. Det var helt vildt, så meget forskel der var på niveauet i de forskellige quarters.
Det var dog til syvende og sidst Knicks-mandskabet, der løb med sejren. Og en stor del af den ære skal tilskrives bænken, fortæller kommentatorerne, der understreger, hvor vigtige de store præstationer af blandt andre Tyler Kolek og Mitchell Robinson var.
- Bænken leverede bare virkelig for Knicks. Stjernerne leverede, men det samme gjorde bænken. Og det gjorde bænken ikke lige så meget for Cavaliers, og det er jo bare et udtryk for, hvor vigtigt det er, siger Strandbygaard.
- De har også en bænk, der kan noget forskelligt, siger Okosun. Kolek viser, at han både kan score og lave assists, og Robinson tager nogle sindssygt vigtige rebounds til sidst. Kvaliteten er virkelig spredt godt ud på nogle forskellige spillere.
Og da Knicks-spillerne først kom i gang, fik de også hjemmepublikummet med. Og kraften fra et Christmas Day-publikum i Madison Square Garden skal man ikke tage fejl af, fortæller kommentatorerne.
- Der findes ikke en hal i USA, hvor du kan få mere opbakning fra publikum, når det går godt. Det er virkelig fjendtligt at spille der som udehold, og du kan virkelig blive løftet der som hjemmehold. Især på sådan en Christmas Game Day, som bare betyder så meget, siger Strandbygaard.
Efter kampen er det dog helt klart for de tre kommentatorer, at vi ikke kunne have fået en bedre kamp som den første i rækken af fede kampe 1. juledag.
- Det var den perfekte måde at starte Christmas Day på. Du kunne ikke få en bedre kamp at starte sådan en dag på. Kampen havde simpelthen alt, lyder det på skift fra de tre kommentatorer.
Se NBA på HBO Max.
Relateret indhold
Annonce
Annonce