NBA straffer Clippers hårdt: Mister fem førsterundevalg efter Leonard-sag

Eurosport på Google

En årelang undersøgelse har ført til en af de hårdeste straffe i NBA's historie. Los Angeles Clippers mister fem førsterundevalg, mens ejer Steve Ballmer suspenderes og idømmes en millionbøde.

Giannis 'vinder' på stort NBA-trade: Det ændrer hele dit franchise

Video credit: Eurosport

Los Angeles Clippers er blevet ramt af en historisk straf fra NBA efter en omfattende undersøgelse af klubbens håndtering af Kawhi Leonard.
Ligaen har frataget Clippers fem førsterundevalg mellem 2029 og 2033, mens ejer Steve Ballmer er blevet idømt en bøde på 30 millioner dollar og en etårig suspension fra alle liga- og klubaktiviteter.
Hvad handler sagen om?
Sagen begyndte i 2025, da journalisten Pablo Torre offentliggjorde dokumenter, som angiveligt viste, at Kawhi Leonard havde indgået en sponsoraftale på 28 millioner dollar med firmaet Aspiration Partners. Problemet var, at kontrakten ifølge efterforskningen gav Leonard millioner af dollar gennem aftaler, som ikke blev indberettet som en del af hans NBA-løn. Ifølge ligaen hjalp Clippers desuden aktivt Leonard med at skaffe lukrative aftaler hos virksomheder, der samtidig havde forretningsforbindelser til klubben.
Historisk hård straf
Straffen til Clippers er historisk hård, da klubben er blevet frataget fem førsterundevalg og dermed ikke kan drafte spillere i første runde i årene 2029, 2030, 2031, 2032 og 2033. Derudover er klubbens ejer, Steve Ballmer, blevet idømt en bøde på 30 millioner dollar, svarende til omkring 193 millioner danske kroner. Ballmer er samtidig blevet suspenderet fra alle liga- og klubaktiviteter det kommende år.
Derudover skal manden i centrum for sagen, Kawhi Leonard, betale 700.000 dollar i bøde.
NBA vender tilbage den 20. oktober, hvor vi viser alle tre kampe fra åbningsnatten på HBO Max.


Slut dig til Over 2 millioner brugere på app'en
Hold dig opdateret med de seneste nyheder, resultater og livesport
Download
Del denne artikel
Annonce
Annonce