Kan Viktor Axelsen genvinde OL-guld? Danske badmintonspillere tager hul på OL i Paris
Opdateret 24/07/2024 12:49 GMT+2
Lørdag begynder badminton-turneringen ved OL i Paris, hvor fem danskere skal i aktion for første gang. Du kan se hvert et øjeblik fra OL på Max.
”Vi vil være skuffede med ingen medaljer” – Jens Meibom melder om målsætning på en badminton-medalje
Video credit: Eurosport
Danmark er i år godt repræsenteret på den olympiske badmintonbane, hvor vi stiller til start med syv rutinerede spillere:
- Viktor Axelsen (herresingle)
- Anders Antonsen (herresingle)
- Mia Blichfeldt (damesingle)
- Sara Thygesen og Maiken Fruergaard (damedouble)
- Anders Skaarup Rasmussen og Kim Astrup (herredouble)
Samtlige af de syv danske spillere var også med ved OL i Tokyo i 2021, hvor Viktor Axelsen gik hele vejen og vandt OL-guld i herresingle.
Danmark har da også tradition for at gøre det godt på de olympiske badmintonbaner, hvor vi siden OL i 1992 har hevet minimum én dansk medalje med hjem ved alle lege – med undtagelse af OL i Beijing i 2008, hvor herredoublen Lars Paaske og Jonas Rasmussen var tættest på med en tabt bronzekamp.
Og med det rutinerede hold, Danmark stiller med i år, kan vi godt tillade os at drømme stort. Jens Meibom er elite- og sportschef i Badminton Danmark, og for ham er ambitionen klar.
- Målsætningen er, at vi kommer hjem med en medalje, sagde sportschefen til journalist Mie Spangsberg på et pressemøde forud for legene i Paris.
Og lørdag aften tager den forsvarende olympiske mester Viktor Axelsen, samt de to danske doublepar, hul på turneringen, mens Anders Antonsen og Mia Blichfeldt må vente til søndag med at komme i aktion.
Kampprogram for lørdagens danske badmintonspillere
- 20:20: Fruergaard/Thygesen – Baek/Lee (damedouble)
- 21:10: Viktor Axelsen – Prince Dahal (herresingle)
- 22:00: Astrup/Rasmussen – Chiu/Yuan (herredouble)
Annonce
Annonce